Μπορεί ένα παιδί να έχει άγχος; Τι προκαλεί άγχος στα παιδιά; Πώς μπορώ να καταλάβω αν το παιδί μου έχει άγχος; Τι μπορώ να κάνω ώστε να το βοηθήσω να το αντιμετωπίσει;

Πολλοί πιστεύουν πως η ζωή ενός παιδιού είναι χαρούμενη και ανέμελη, χωρίς πολλές έννοιες και σκοτούρες. Άρα και χωρίς κανένα λόγο για άγχος και ανησυχίες. Είναι όμως το άγχος προνόμιο μόνο των ενηλίκων;

Οι παράγοντες που μπορεί να προκαλέσουν άγχος σε ένα παιδί ποικίλλουν.Κάποιοι από αυτούς είναι: το οικογενειακό και το σχολικό περιβάλλον.

Ομιλία με θέμα «Το οικογενειακό και σχολικό περιβάλλον ως παράγοντες πυροδότησης του άγχους κατά την παιδική ηλικία».
Την Παρασκευή 28 Απριλίου στις 19:00 στη ΔΙΑΜΕΣΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ(Ταξιαρχών & Σπετσών 46).
Ομιλήτρια: Κλ. Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια παίδων-ενηλίκων του φροντιστηρίου μας κα Κατερίνα Κοτσιφάκου. Η συζήτηση απευθύνεται σε γονείς και εκπαιδευτικούς. Η συμμετοχή σας θα μας χαροποιήσει ιδιαιτέρως.