ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΔΥΟ (2) ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 14/4/19 στις 10:30 π.μ. (ΑΘΗΝΑ, ΞΕΝΟΦΩΝΤΟΣ 4, ΣΥΝΤΑΓΜΑ)

ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ :

1ο σεμινάριο: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΓΝΩΣΙΑΣ PLUS

Εισηγητής και παρουσιαστής ο λεξικογράφος της Lexigram και συγγραφέας Γιώργος Μαλακός.

Με ποιο τρόπο θα καταργήσουμε εντελώς φωτοτυπίες, ογκώδη λεξικά και βοηθήματα!

Θα σας δείξουμε πώς με την Αρχαιογνωσία plus με οποιαδήποτε λέξη γράψετε ή κλικάρετε μεταβαίνετε αυτόματα σε όλα τα σώματα κειμένων με όλους τους γραμματικούς τύπους αυτής της λέξης και γραμματική αναγνώριση, χρονική-εγκλιτική αντικατάσταση, κλίση ουσιαστικών, επιθέτων, μετοχών, ερμηνεία (Liddell–Scott–Jones), ετυμολογία και παράγωγα. Αποθηκεύοντας στο λογισμικό μας ένα τμήμα κειμένου, προσθέτετε με απλά κλικ συντακτικό και μετάφραση (τις μεταφράσεις μπορείτε να τις έχετε και με κλικ στο κουμπί “Αναζήτηση στα σώματα με μετάφραση”). Ολοκληρώνοντας την επεξεργασία σας, έχετε ήδη τη δυνατότητα να κάνετε διαδραστικό μάθημα και να δημιουργήσετε άπειρες διαδραστικές ασκήσεις.

2ο σεμινάριο: ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΛΥΚΕΙΟΥ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΑΛΛΑΓΩΝ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ

Το σεμινάριο χωρίζεται σε δύο μέρη : Ένα για το διδαγμένο κείμενο των Αρχαίων Ελληνικών και το άλλο για το αδίδακτο κείμενο. Εισηγητής και παρουσιαστής ο Δημήτρης Νάτσης, καθηγητής Αρχαίων Ελληνικών Δευτεροβάθμιας και Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, συγγραφέας σχολικών βοηθημάτων και βιβλίων που αφορούν την αρχαία ελληνική γλώσσα.

ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΓΙΑ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΛΥΚΕΙΟΥ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΑΛΛΑΓΩΝ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ

1ο ΜΕΡΟΣ : ΔΙΔΑΓΜΕΝΟ ΚΕΙΜΕΝΟ (ΛΥΣΙΑΣ, ΠΛΑΤΩΝ, ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ)

-Αξιοποίηση γλωσσικών ασκήσεων ποικίλων επιλογών δια του Κ.Ε.Ε., δια υλικού του Νάτση Δημήτρη, δια της πλατφόρμας LEXIGRAM.

-Αξιοποίηση ερμηνευτικών προσεγγίσεων, παράλληλων αποσπασμάτων δια του Κ.Ε.Ε., δια της πλατφόρμας LEXIGRAM, δια υλικού του Νάτση Δημήτρη. Σύγκριση με παράλληλα κείμενα και καθοδήγηση στην προσέγγιση αγνώστων παράλληλων κειμένων.

-Αξιοποίηση μεταφραστικών δυνατοτήτων δια του Κ.Ε.Ε., δια της πλατφόρμας LEXIGRAM, δια υλικού του Νάτση Δημήτρη.

-Ερμηνεία και καθοδήγηση ως προς τις ερωτήσεις κλειστού τύπου στην εισαγωγή και την ακρίβεια που πρέπει να περιέχουν.

2ο ΜΕΡΟΣ : ΑΔΙΔΑΚΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΤΤΙΚΗΣ ΔΙΑΛΕΚΤΟΥ

-Λεξιλογική προσέγγιση στα κείμενα βάσει των λεξικών που δίνει η πλατφόρμα του LEXIGRAM και των πληροφοριών του Νάτση Δημήτρη.

-Συντακτική προσέγγιση βάσει των δυνατοτήτων που δίνει η πλατφόρμα του LEXIGRAM και των πληροφοριών του Νάτση Δημήτρη.

-Προσέγγιση στην γραμματική αναγνώριση και σε ασκήσεις γραμματικής βάσει των δυνατοτήτων που δίνει η πλατφόρμα του LEXIGRAM και των πληροφοριών του Νάτση Δημήτρη.

– Αξιοποίηση και καθοδήγηση για το ιστορικό και κοινωνικό πλαίσιο κάθε κειμένου, για την νοηματική προσέγγισή του, δια της πλατφόρμας LEXIGRAM και δια υλικού του Νάτση Δημήτρη.

—————————————————————————————————————-

Μετά την παρακολούθηση του σεμιναρίου θα δοθούν βεβαιώσεις από την εταιρία LEXIGRAM και θα υπάρχουν τα βιβλία του Νάτση Δημήτρη που αφορούν τα αρχαία ελληνικά βάσει του νέου συστήματος σε έκπτωση 40%, δηλαδή 10 ευρώ το καθένα από τα κάτωθι :

-ΘΕΜΑΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ βάσει νέας δομής.

δείγμα βιβλίου :  Θεματογραφία Αρχαίας Ελληνικής

-ΠΛΑΤΩΝ : ΠΡΩΤΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΙΑ βάσει νέας δομής.

δείγμα βιβλίου :  Πλάτων, Πρωταγόρας & Πολιτεία

-ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ : ΗΘΙΚΑ ΝΙΚΟΜΑΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ βάσει νέας δομής.

δείγμα βιβλίου :  Αριστοτέλης, Ηθικά Νικομάχεια & Πολιτικά

ΛΥΣΙΑΣ : ΥΠΕΡ ΜΑΝΤΙΘΕΟΥ βάσει νέας δομής.

δείγμα βιβλίου :  Λυσίου Υπέρ Μαντιθέου

Παράλληλα στους μετέχοντες του σεμιναρίου θα τους δίνεται δωρεάν το βιβλίο του Νάτση Δημήτρη “Θουκυδίδου, Επιτάφιος Περικλέους.

δείγμα βιβλίου :  Περικλέους Επιτάφιος

ΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΑΦΟΡΑ

εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων και φοιτητές.

Τα σεμινάρια θα πραγματοποιηθούν στην αίθουσα «Ρήγας Βελεστινλής», Ξενοφώντος 4, Σύνταγμα,  την Κυριακή 14 Απριλίου 2019, 10:30 π.μ. και θα διαρκέσουν τέσερρεις ώρες (μιάμιση ώρα το πρώτο και δυόμιση το δεύτερο – με ένα μικρό διάλειμμα). Το κόστος συμμετοχής είναι είκοσι (20) ευρώ, για ανέργους και φοιτητές δεκαπέντε (15) ευρώ. ΔΗΛΩΣΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΕΔΩ :

Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

ΔΙΔΟΝΤΑΙ:

1. Βεβαιώσεις παρακολούθησης και για τα δύο σεμινάρια.

2. Ετήσια συνδρομή για όλα τα κλιτικά λεξικά και λογισμικά αρχαίας, νέας.

3. Υλικό του σεμιναρίου του κυρίου Νάτση.

4. Το βιβλίο του Νάτση Δημήτρη “Θουκυδίδου, Επιτάφιος Περικλέους”.

5. ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ “ΓΡΗΓΟΡΗΣ” ΤΟΥ ΝΑΤΣΗ ΔΗΜΗΤΡΗ ΣΕ ΠΡΟΝΟΜΙΑΚΗ ΤΙΜΗ ΤΩΝ 10 ευρώ (40% έκπτωση) :

-ΘΕΜΑΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ βάσει νέας δομής.

-ΠΛΑΤΩΝ : ΠΡΩΤΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΙΑ βάσει νέας δομής.

-ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ : ΗΘΙΚΑ ΝΙΚΟΜΑΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ βάσει νέας δομής.

ΛΥΣΙΑΣ : ΥΠΕΡ ΜΑΝΤΙΘΕΟΥ βάσει νέας δομής.

Lexigram

www.lexigram.gr