υποψηφίους παλαιότερων ετών που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις ότι θα πρέπει για τη διευκόλυνσή τους να υποβάλουν στα σχολεία τη βεβαίωση Πρόσβασης ή τη βεβαίωση συμμετοχής στην οποία αναγράφεται ο κωδικός αριθμός τους.
Υπενθυμίζεται ότι οι πανελλαδικές εξετάσεις θα ξεκινήσουν την Τρίτη 6 Ιουνίου 2017 για τους μαθητές των ΕΠΑ.Λ και την Τετάρτη 7 Ιουνίου για τους μαθητές των Γενικών Λυκείων θα προηγηθούν οι απολυτήριες ενδοσχολικές εξετάσεις που θα ξεκινήσουν στις 11 Μαΐου. Η διενέργεια των απολυτηρίων τον Μάιο επιτρέπει να δοθεί πριν από την κατάθεση των μηχανογραφικών δεύτερη ευκαιρία για λήψη απολυτηρίου σε όσους/ες δεν μπορέσουν να προαχθούν. Με τον νόμο 4452 που ψηφίστηκε πρόσφατα στη Βουλή προβλέπεται στο τέλος Ιουνίου εξεταστική περίοδος για τους μετεξεταστέους της γ τάξης αλλά και των υπόλοιπων τάξεων.